בורסה כללי מט"ח

סקירת שוק שבועית לתאריך 10.10.2009

מאת: חזי קלפקה

המסורת ניצחה שוב. וכנראה גם פעלה בבורסות בוול סטריט,והשווקים עלו כצפוי בימי חול המועד.

בתל אביב עלה מדד המעוף ב- 2.49 אחוז השבוע, מדד 100 עלה ב- 2.1 אחוז, מדד הבנקים עלה ב- 4.01 אחוז, הנדל"ן ב- 1.2 אחוז, ואילו מדד התל טק עלה ב- 0.27 אחוז. המחזור היה נמוך יחסית כתוצאה מהחופש ומקיצור שעות פתיחת הבורסה, והסתכם ב- 1.2 מיליארד שקל ממוצע יומי, ואילו היציבות לעליות התבטאה בירידות סטיות התקן לרמה של 22-23 אחוז.

היה זה שבוע רביעי רצוף של עליות בתל אביב , כאשר השבוע התבסס לו מדד המעוף מעל ה- 1000 באופן ברור, כך שרמת ה- 1003 הפכה להיות רמת התמיכה.

מה שעוד חזינו בימי המסחר האחרונים הינו יחס פוט/קול גבוה מעל 1 , והפירוש לכך הינו שהמשקיעים מרבים בקנית מניות אולם מלווים את קנית נכסי הבסיס בקנית פוטים להגנה מפני ירידות.

סטיות התקן הנמוכות מקטינות את האטרקטיביות של הכתיבות , ולכן אנו רואים כמויות כתיבה נמוכות באיזור הכסף.מפת הפוזיציות נכון לעכשיו מצביעה על קצב גידול גבוה מאוד בכתיבת פוטים באיזור 920-960 לעומת קצב גידול כתיבת הקולים, כאשר באיזור ה- 1070 , קצב גידול המכירות משתווה כמעט.אפשר להסיק מכך כי הכותבים מניחים עליה במדד ולכן מרבים בכתיבת פוטים , אולם בהיותנו שלושה שבועות לפני הפקיעה הרי שהכל עוד יכול להשתנות , וכדאי לשים לב דווקא לשיעורי השינוי בפוזיציות הפתוחות ולאו דווקא למספרן.

קנית הפוטים להגנה מביאה לכן לכמות גדולה של פוטים כתובים באיזור ה- 970-980,(כי כנגד כל קניה קיימת גם כתיבה) ואילו הכתבנים למטרות רווח מסחרי מגדילים את כתיבותיהם באיזור 920-960 .

בארה"ב עלה מדד הדאו ב- 4 אחוז השבוע , הנאסדק עלה ב- 4.5 אחוז, האס אנד פי 500 עלה ב- 4.5 אחוז, ואילו מדד ראסל 2000 עלה ב- 6 אחוז.

העליות נבעו בעיקר מדוח נפלא של אלקואה שפתחה את עונת הדוחות , מדוח טוב של פפסיקו, ונתון טוב של ירידה במספר דורשי האבטלה בפעם הראשונה. מחזורי המסחר בארה"ב עלו, והחשוב ביותר הינו הגידול הרב בהנפקות , דבר המצביעה על חזרתה של הבורסה לפעילות חיובית , שמבטיחה סיכוי להמשך העליות.

השבוע הקרוב בארה"ב יספק לנו רק ארבעה ימי מסחר מלאים, עקב חג קולומבוס דיי ביום שני, שבו בנקים ובתי השקעות רבים סגורים, אל אף העובדה שהבורסה פתוחה.אולם בשבוע זה נצפה לדוחות של אינטל, גונסון אנד גונסון, ביום שלישי. של גיי פי מורגן ביום רביעי, ביום חמישי תדווחנה סיטי גרופ ,גולדמן זקס, גוגול, מרק, נוקיה ,אי בי אם והרלי דוידסון, וביום שישי בנק אוף אמריקה, וגנרל אלקטריק.

בתחום המקרו ביום רביעי מדד המכירות הקמונעאיות, ודברי הבנק המרכזי, ביום חמישי דרישות אבטלה, ומדד המחירים לצרכן, וביום שישי נתוני פריון הייצור והניצולת התעשיתית.

הציפיות בקרב המשקיעים בארה"ב הינן ציפיות לנתוני מיקרו טובים של החברות, שגברו עקב הדיווח של אלקואה, ועל רקע זה התחזקו העליות. נתונים טובים באמת ברוב הדוחות, יטיסו את הבורסות שם להמשך עליות , ואילו אכזבה מהן תביא לנסיגה בשערים.

גם ממשל אובמה בתמונה ( ולא רק בפרס נובל) ומתכונן לצאת בתוכנית סיוע שלישית, שכנראה תשפיע לטובה על נתוני המקרו, כי עדיין כל הביקושים לגידול הצריכה בארה"ב באים מצד הממשלה שמסייעת במענק לרוכשי בתים, או במענק לקונים רכב אמריקאי ולאו דווקא מביקוש של צרכנים. שינוי בהתנהגות הצרכנים לצריכה מוגברת ללא סיוע ממשלתי יהווה כמובן אינדקטור חשוב להמשך תהליך היציאה מהמשבר.

מדד הדאו מתקרב לנקודת התנגדות ראשונה ברמת ה- 10000 , כאשר רמת 9500 הינה רמת התמיכה לעכשיו.הנאסדק במידה ויחצה את רמת ה- 2184, ישעט כנראה לכיוון 2220, ואילו שבירת רמת ה- 2050 למטה תהווה איתות דובי .האס אנד פי 500 , נתמך ברמת ה- 1060 , וכל זמן שהוא מעליו הסיכוי הינו רב לשבירת ההתנגדות ב- 1075 , ופיתוח גל עולה ל- 1110 ו- 1170. התמיכה הינה ב- 1028 ושבירתה מטה תאותת על סיכוי לתיקון דובי.

השבוע בישראל ימשיך כנראה להיות יציב עם נטיה לעליות, כאשר ההשפעה מהבורסות בוול סטריט תהיה מובהקת. עליות בארה"ב יביאו את מדד 25 לחצות את קו ה- 1048 ולנוע לעבר ה- 1070 , ואילו ירידות בארה"ב יורידו כנראה את מדד המעוף כאשר רמת ה- 1003 שהינה רמת תמיכה עיקרית.

ההנחה הרווחת בקרב האנליסטים הינה שגם ירידות בארה"ב, באם לא תהיינה חדות ומצביעות על קריסה , תביא לירידות מתונות יותר בישראל, נוכח חוסר האלטרנטיבה להשקעה אחרת, ונוכח המשך גיוסי הכספים להשקעה במניות.

נתון חשוב השבוע בישראל הינו מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר שיפורסם ביום חמישי.

לסיכום: צפי לשבוע חיובי עם רוח גבית מארה"ב, אבל עם חשש כי כאשר כולם מדברים על עליות הבורסה כהרגלה יכולה לעשות הפוך על הפוך ודווקא להביא ירידה לאיזור ה- 1003.

הדולר ימשיך לשהות באיזור ה- 3.73-3.75. פישר לא נותן לו לרדת, נקווה שהעולם יחזק אותו ויעלה אותו גם בארץ.

שבוע טוב.

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

שיעורי השלמה והכנה לבחינות הרשות בנושא אופציות המעוף ואג"ח.

פרטים אודות מחבר המאמר:

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/52971/סקירה-שבועית-10102009

Related posts

עשרה טיפים להשקעות נבונות

תיקי השקעות אינפו

רשות התחרות נגד אפליקציית התשלומים "ביט" של בנק הפועלים

ציבור המשקיעים שלום

כתיבת תגובה

Login

X

Register

דילוג לתוכן