בורסה כללי

מניית גבעות עולם בעבר ובהווה

השותפות גבעות עולם הוקמה בשנות ה-90 על ידי גאולוגים ישראלים. השותפות הצליחה לגייס מימון במהירות שיא וכבר בשנת 1994, החברה הנפיקה את המניה הראשונה שלה- מניית גבעות עולם. ההתייחסות של המשקיעים הוותיקים אל מניה זו הייתה בצורה של צחוק. לא הייתה מודעות להשקעה בחברה אשר רוצה להביא קידוחי נפט לישראל. חברת גבעות עולם בתחילת דרכה רק החזיקה בתוכנית של הפעילות שלה ועוד לא עשתה דיי בשביל לשכנע את המשקיעים הפוטנציאליים להשקיע בה. מניית גבעות עולם לא קיבלה תשומת לב הוגנת בהתחלה, אך בהמשך דרכה היא תעשה מהפכה בעולם ההשקעות בכלל, ובהשקעות במניות בכלל בישראל.

התנודתיות של מניית גבעות עולם

מאז ההופעה הראשונה של מניית גבעות עולם ועד שנת 2010, הצליחה חברת גבעות עולם להנפיק עוד 16 פעם. החברה בהרבה פעמים הוציאה מידע אודות הפעילות שלה אל בעלי המניות, אך בדיעבד התברר שהמידע היה מעורפל למדי ולא תמיד ברור לציבור המשקיעים. לטענת המומחים בתחום, ערפול במידע זה הוביל לתנודתיות רבה של מניית גבעות עולם והפך אותה לפופולארית מאוד כמו שהיא עכשיו. עניין הפופולאריות של המניה הוא תוצאה של חוסר חשש מסיכון אצל הרבה משקיעים ישראליים. רוב המשקיעים במניה זו הם משקיעים פרטיים ולא מוסדיים. למעשה רק המשקיע אשר אינו חושש מסיכון, יכול להשקיע במניה כה תנודתית.

מניית גבעות עולם היום ואתמול

לאור כל הנסיונות להקפיא את מניית גבעות עולם על ידי גורמים רבים, לא היו למניה יותר מדי הזדמנויות לשרוד. כתוצאה מאינספור העברות מידע שגוי, אודות קידוחי הנפט במגד 5, התאספה ועידה מיוחדת לענייני השקעות במניות, וכתוצאה מהועידה הוגש דו”ח אודות ערפול אינפורמציה על ידי שותפות גבעות עולם. הועידה ביקשה להקפיא את מניית גבעות עולם ולא להנפיק מניות חדשות עד תום החקירה. הבקשה אינה התקבלה בשל חוסר עובדות מהותיות בעניין. כיום המניה ממשיכה להיות הכי תנודתית בבורסה לניירות ערך ישראלים ומגמה זו צפויה להימשך. כיום התנודתיות של המניה עומדת על 20%-30% ליום אחד, לטענת המומחים זהו אינו השיא של תנודתיות המניה.

Related posts

6 סיבות מדוע עדיף שלא לנהל תיק השקעות לבד?

שוק המט”ח – התיאבון לסיכונים חוזר

דברים שכדאי לדעת על ניהול תיקי השקעות

תגובה אחת

רוני אוגוסט 8, 2011 at 3:33 pm

עכשיו יש תקופה של אי ודאות נוראית- ואנחנו לא יודעים מה לעשות. לצאת? להפסיק? להכנס בעוצמה?

השב

כתיבת תגובה

Login

X

Register